Přátelský pes

Povaha

GR je vyrovnaný, od přírody přátelský, dobrosrdečný a mírný pes, který s každým dobře vyjde. Nejraději je, když může být součástí rodiny a účastnit se jejích každodenních činností. Může být chován venku i v bytě, ale trvalým pobytem o samotě v kotci psychicky značně strádá. Také se nehodí jako hlídací pes. Ostrost, která je pro hlídacího psa nutností je u zlatého retrívra naopak nežádoucí. Štěká většinou jen velmi málo, i když může varovat při příchodu lidí na jeho území.

Uplatnění

GR byl původně vyšlechtěn k dohledání a aportování vodního ptactva, a proto miluje vodu a plavání za každého počasí. Ačkoli zůstává obdivuhodným loveckým psem, v současnosti je pro svou povahu stále více využíván jako rodinný pes. Mimo to se zlatí retrívři díky své inteligenci, vášni k aportování předmětů a lásce k lidem velmi často uplatňují při canisterapii a jako slepečtí a asistenční psi.

Potřeby

GR potřebuje mimo psychické pohody také dostatek volného pohybu a zábavy. Alespoň hodinová procházka 2x denně je nutností k udržení dobré kondice psa. Rozhodně mu nestačí jen se proběhnout po vlastní zahradě.

Srst GR stačí mimo období línání česat a kartáčovat jednou týdně. Dále je nutné podle potřeby pečovat o drápky, uši a zuby.